Herkes bu sorunun cevabını merak ediyor. Aklımdaki projeyi hayata geçirirken acaba bana maliyeti ne olur? İnşaat metrekare maliyetleri hakkında proje başlatmadan önce bilmeniz gereken çok sayıda değişken var. Dolayısı ile inşaatınızın sabit bir metrekare fiyatından bahsetmek hiç kolay değil. Yazımızın ilerleyen kısımlarında neden sabit bir maliyet hesaplaması yapamayacağınızdan bahsedeceğiz. Alanında uzman inşaat firmalarından danışmanlık hizmeti almadan ya da yapı marketlerdeki ani fiyat değişiklikleri hakkında fikir sahibi olmadan tek başınıza maliyet hesaplaması yapmanız hiç kolay değil. Peki, inşaat m2 maliyet hesaplaması ile ilgili bilmeniz gereken neler, hangi değişkenler hangi oranda maliyet hesaplaması üzerinde etkili oluyor gelin hep birlikte inceleyelim.

İnşaat Türü Etkisi

Site, plaza, apartman, villa, ofis, toplu konut gibi birbirinden farklı yaşam alanlarının maliyetleri arasında ciddi farklılıklar olduğunu söylememiz gerekir. En başta inşaatın taşıyıcı sistemini incelediğimizde çelik karkas binalar, yığma kagir binalar, betonarme karkas binalar kendi aralarında farklı inşaat metrekare maliyeti açısından farklılık gösterirler.

İnşa Edilecek Kat Sayısı

Talep ettiğiniz kat sayısına göre farklı maliyet hesaplamaları ile karşılaşmanız çok normal. Buna yüksek katlı binalarda ince inşaat işçiliğinde önemli bir yere sahip asansör bulundurma zorunluluğu da eklenince inşaat m2 maliyet hesaplaması yeniden şekillenecektir.

Ortaya Çıkarılması İstenen Daire Sayısı

Her katta bulunması arzu edilen daire sayısına bağlı olarak doğru orantıda azalan ve artan maliyet hesaplaması ortaya çıkacaktır. Katlardaki daire sayısının artması doğal olarak oturum alanını azaltsa da her eklenen yeni bir daire, yeni mutfak dolabı, yeni çelik kapı, yen, kombi sistemi, yeni evye ve evye bataryası ve su ve elektrik altyapısı olarak karşımıza çıkacağından maliyet hesaplaması noktasında bu değişkenleri de göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

Bodrum Kat Sayısı Değişkeni

Bodrum katı denince genellikle normal kat maliyetinden daha düşük bir maliyet ile karşılaşılacağı zannediliyor. Halbuki, bodrum kat oluşturulurken kullanılan hafriyat, perde duvar ve diğer altyapı çalışmaları neredeyse sıradan bir bina katı kadar inşaat metrekare maliyetle karşılaşmanıza neden olabilir.

Zemin Durumu ve Deprem Bölgesinde Olma İhtimali

Projenin gerçekleştirileceği zemin durumu inşaat firmaları tarafından maliyet hesaplaması yapılırken değerlendirilmesi gereken en önemli değişkenlerden biridir. Zeminin zayıflığı nedeni ile inşaat temelinin güçlendirilmesi adına yapılması gereken kazık çalışması veya binanın başka bir binanın yanına yapılması gerekiyorsa hafriyat anlamında yapılacak çalışma dahi inşaat m2 maliyet hesaplaması yapılırken dikkate alınması gereken unsurlardan biri olarak çıkıyor karşımıza.

Projenin Gerçekleştirilmek İstendiği İl

Yapı malzemeleri fiyatları illere göre çok fazla değişkenlik göstermemekle birlikte illere göre değişkenlik gösteren durum burada yapı malzemesinin türüdür. İşçilik Fiyatı ve yapı malzemesi transferi durumunda karşılaşılması muhtemel maliyetlerin inşaat metrekare maliyeti çıkarılırken dikkat edilmesi gereken durumlardan biridir.

İnşaatın Lokasyonu

Yaya trafiğinin yoğun olduğu şehir merkezi veya merkeze yakın alanlarda yapılan çalışmalar, gerekli önlemlerin alınması için maksimum planlama ve çalışma gerektirdiğinden daha maliyetli bir iş olarak bize dönebilir. Özellikle hafriyat maliyeti neredeyse 2 katına çıkabilir. Dar sokaklarda yapılan çalışmalarda beton mikseri ve pompasının alana girememesi inşaat m2 maliyet hesaplaması sırasında can sıkan bir hal alabilir.

Kullanılacak malzeme kalitesi ve kat yükseklikleri ile ilgili değişkenlerde bu listeye eklendiğinde evdeki hesabın çarşıya neden uyamayacağını anlamış oluyoruz.  Eskişehir inşaat firmaları arasında doğru danışmanlık hizmeti veren ender firmalardan biri olarak diyoruz ki, ofisimize gelmeden bizimle projenizi detaylandırmadan doğru maliyet hesaplamasına ne yazık ki ulaşamazsınız.

Yılların verdiği tecrübe ve öngörü ile siz değerli müşterilerimize en iyi hizmeti verebilmek için hizmet veriyoruz.